Tuning Slavia 630, Slavia 631

 Slavia 630 a Slavia 631 – nejpopulárnější vzduchovka u nás. Má celou řadu výhod: jednoduchá, spolehlivá, přesná, ne drahá (byla) a velmi kvalitní (byla). Přidejte k tomu přístupnost náhradních dílů a je z toho výborná vzduchovka pro střelbu pro začátečníky. Ale zkusíme vylepšit staré verze.

630 se liší od 631 hledí a záskočkou, ostatní díly jsou stejný, proto všechno co bylo řečeno o Slavii 631 je správné i pro 630.

Nová verze (od r. 2008) se liší velkou výkonností. Je to udělané velmi jednoduše a je lehké to zopakovat ve staré verzi.

Po zveřejnění první varianty vylepšení, padlo hodně otázek.

Rozměry nejsou vždy stejné a popíšu samotný princip vylepšení, s přibližnými rozměry a podrobně.

Je lepší začít u pístu.

 Nejjednodušší je koupit nový, ale když je možnost, tak se může předělat starý. Předěláme hříbek podle tohoto nákresu.

Na takový hříbek pasuje nové těsněn od Slavia a moje těsnění. Těsnění pístu bude lépe držet, když se udělá 15,2mm, ale bude složitější pak na to dát těsnění.

Kvůli tomu, že se zkrátila délka pístu, tak se musí udělat delší žlábek o 3-4mm, jinak bude píst udeřit po napínací páce. Mezera mezi koncem žlábku a okrajem natahovací páky musí být kolem 1mm.

Slavia 631 new seal adapter
Slavia 630, Slavia 631, tuning
Slavia 630, Slavia 631
Slavia 630, Slavia 631, tuning, pist

Potom se vzduchovka nebude natahovat jelikož se napínací páka natlačí na konec žlábku válce. Proto uděláme delší žlábek tak, aby kraj pístu byl natlačený na závěr válce. Všechno se může udělat opatrně pilkou. Rozměry jsou přibližné. Délka žlábku ve válci musí stačit pro nátah

Slavia 630, Slavia 631, tuning

Nemá smysl dělat kratší píst při předělávání hříbku, jelikož tah pístu závisí na jeho zaháknutí a prostě budete muset udělat delší žlábky, neboli práci navíc.
Do pístu se může vložit vodítko pružiny – snížuje to vibrací a zvonění/cinkání.

S novým těsněním pístu se zvětšuje tah pístu, ale samotné těsnění je daleko od dokonalostí a špatně drží tlak. Může se koupit takové. S ní je menší odpor, déle slouží a lépe drží tlak.

Vkládat nebo nevkládat pružinu od 634?

Závěry jsou jednoduché. Trochu vylepšit výkon se může bez výraznějších výdajů, jednoduše když se udělá delší řez v pouzdře a pístu anebo se koupí nový píst. Může se ještě přidat vylepšené těsnění pístu.

Každopádně nedoporučuji vkládat pružinu od Slavia 634 do staré Slavia 630/1.

Vzduchovka se výrazně hůř natahuje a místo měkkého a příjemného výstřelu je urputný a hrubý.

Můžete se zeptat proč nedat píst od Slavia 634 a dosáhnout ještě většího výkonů? Je to možné, ale je potřeba vylepšovat pažbu. Jinak vzduchovku nenatáhnete. Otázka, je-li tak velký rozdíl výkonů? Přece v originální pažbě železo drží lépe.

Slavia 630, Slavia  631, Slavia 634
Slavia 630, Slavia  631, Slavia 634
Slavia 631, Slavia 634

Velmi často mění starou vzduchovku na novou jenom díky nedostatku rybiny. Místo toho se může koupit nové pouzdro anebo frézovat rybinu na starém. Při koupi nového pouzdra nezapomeňte vzít narážku, jelikož vyjmout to ze starého pouzdra nebývá jednoduché.

Aby vzduchovka méně cinkala se může udělat PET tuning, anebo jednoduše řečeno vložit do pístu ústřižek pet láhve. A rozšířit vedení pružiny tak, aby těsně seděla v pružině.

Slavia 630, Slavia 631

Ještě je žádoucí u Slavie (hlavně u nové) odstranit ostny z krajů rohů pouzdra. Černění se nesmaže tak rychle a hluboké škrábance nebudou.

Pokud máte možnost udělat na soustruhu vodítko pružiny do pístu – bude menší zvonění.

Slavia 630, Slavia 631
Slavia 630, Slavia 631

Správná poloha uzávěru pouzdra je taková:

Takhle to není správné:

Slavia 630, Slavia 631
Slavia 630, Slavia 631

Co se nemá dělat:

  Leštit píst.     

  Leštit zakončení pružiny.

  Leštit vnitřní povrch rohů pouzdra.

Tohle všechno nedá žádné vylepšení anebo zničí vzduchovku.

Po vyzkoušení různých těsnění pístu a pružin jsem zjistil, že se dá dosáhnout trošku vyššího výkonu, když se vymění originální pružina za silnější, ale ne tak silnou jako má Slavia 634. Bylo hodně chyb, ale nakonec jsem udělal optimální pružinu, dvě vodítka a PET-tuning. Výstřel se tak liší od originální a všem známé vzduchovky, že se každý, kdo z ní střílel, ptá jestli tam je vložená plynová pružina.

Sada pro tuning včetně silnější pružinym těsnění pístu a vodítka pružiny se může objednat

zatím pouze přes e-shop:

Pasuje pouze pro Slavia s novým typem pístu nebo s předělaným pístem.

Před montáže se prosím podívejte na video. Je důležité použit tenkou izolepu pro chránění těsnění pístu.

Tuning kit Slavia 630, Slavia 631

Podobné příspěvky

Napsat komentář