Jak si vybrat vzduchovku

Pokusíme se dotknout zrovna ne moc lehkého tématu – výběr vzduchovky.

Velmi často se mě ptají na to, jakou vzduchovku si vybrat? Ani tady se neobejde bez dodatečných informací. Obvykle pokládám dvě otázky.

-Částka, kterou je dotyčný ochoten zaplatit za vzduchovku a její následné vylepšení

– Jaké bude využití vzduchovky

Schválně nebudu dělat tabulky cen různých modelů vzduchovek anebo test výběru. Rozhodnutí je vždy na zákazníkovi. A to rozhodnutí musí být alespoň trochu vědomé.  Mým cílem není vnutit člověku nějaký model vzduchovky, ale přibližně vysvětlit, pro jaké cíle se co používá a čím jsou různé vzduchovky výjimečné.  Na základě toho člověk, který se neoznámil se vzduchovkou, si může pro sebe udělat začáteční objev.

Neobejde se ani bez zničení několika legend a stereotypu.

Pro začátek se podíváme, jak si vybírá vzduchovku nováček sám.

Je tu několik možností.

Možnost číslo jedna.

Člověk po dlouze studuje katalogy, stránky výrobců, informace z obchodu. Při tom se nováček zpravidla dívá na dva body: úsťová rychlost a cena. Po nějaké době, člověk přijde na to, že nejlepší vzduchovka je turecká. Jak to?… Když Hatsan-125 za 5000 Kč má rychlost o 50 m/s větší, než Diana-56 za 25000 Kč. Člověk jde do obchodu a kupuje Hatsan…

Možnost číslo dvě.

Člověk, který je trochu chytřejší, začne si číst tématické stránky a otevírá si pro sebe svět kopii a klonů. Zjišťuje se, že se dá koupit kopie výrobku známého výrobce za symbolickou cenu!  Tady člověka napadne, že nejlepší vzduchovka je čínská. Logický. Xisico xs B-28 je třikrát levnější než Diana 350, a horší asi na 30%… Jde do obchodu a kupuje Xisico/Ruger/Stoeger a další výrobky čínských výrobců.

Možnost číslo tři.

Dotyčný jde rovnou do obchodu a prosí mu pomoct s výběrem. Tak aby to trefilo srnku do oka na 100 metrů a prostřelilo litinu naskrz. A tady se stává nejlepší vzduchovkou ta, ze které obchod bude mít největší zisk. Vypisovat různé modely vzduchovek nemá cenu. Seznam může být obrovský. Záleží na peněžních prostředcích zákazníka a na dostupností výrobku různých firem. Mohou nabídnout i Slavii 630 i Dianu 56. Ale, zpravidla, je to pořád Hatsan.

A není čemu se divit. Obvykle má prodavač připravený výrobek k demonstraci, s vyměněnou pružinou a lžicí mechanického oleje v pouzdře. Dále vše probíhá podle nejlepších zvyků pouličních kouzelníků… Prodavač vyndává na uhel spálenou destičku anebo minci pěti korun.  S předstíranou grimasou přetížení, se skřípáním v kloubech, se mu povede napnout vzduchovku. Odvrativ pohled a se zavřenýma očima prodavač mačká spoušť a…

…dým-smrad-oheň. S pekelným dieselem, půlmetrovým doletem jisker, dýmem, jak z kotlu a strašným rachocením, Hatsan prostřeluje naskrz destičku anebo minci. Prodavač demonstruje výsledek. Po tom obvykle vždy zní nadšené „zabalte, beru!!!“

Samozřejmě, nováček si nepředstavuje všechny zvláštností exploze vzduchovky, anebo co znamená ten nebo onen termín. A v zajetí vlastních iluzí, vybírá na základě domyšlení…

Dále se podíváme na desítky nejpopulárnějších omylu.

První a nejhlavnější omyl:

„Je potřeba brát nejvýkonnější vzduchovku. Moc výkonu nikdy není moc, rezerva nikomu nevadí…“

Není to tak… Výkon není jediná a kompromisní charakteristika. Výkon vzduchovky závisí na jejích geometrických rozměrech, přesnějí na objemu válce.

Trochu odbočíme a napíšeme druhý omyl:

Člověk uvažuje: „Koupím si vzduchovku a vložím do ní pružinu od náklaďáku, plynovou pružinu na 100 kg atd. Ve výsledku to bude ještě lepší“

Není to tak, na síle pružiny výkon závisí jen do určitého stupně, pří dalším růstu síly pružiny bude rychlost diabolky dokonce klesat, a všechny negativní charakteristiky budou růst.

A z toho plyne další omyl:

„Čím hůř jde vzduchovku napnout, čím víc cuká a hlučnější je výstřel, tím je vzduchovka výkonnější, navíc pokud při tom z hlavně vyjde plamen a kouř. A čím je vzduchovka výkonnější, tím dál můžu střílet.“

Ne, není to tak, výše uvedené je spíš znakem selhání vyžaduje intervenci odborníka.

Co se týče dálky střílení, tak balistika malé diabolky kalibru 4,5 nedovolí efektivně střílet dál než na 50 m, bez použití dálkoměru a tabulek balistiky. Chyba ve vzdáleností aspoň na 5 m, už přivádí ke značné odchýlce diabolky. Stejně tak, jako lehký větřík 3-5 m/s dost mění směr letu diabolky. Tohle všechno je spravedlivé dokonce i pro ty nejvýkonnější vzduchovky. Proto dálka střelby na výkonu skoro nezáleží. Není třeba si myslet, že kalibr 5,5 mm nebo víc, vyřeší tyto problémy a koupi Slavia 634 o kalibru 5,5 mm budete moct střílet dál a přesněji. Pro normální střílení velkými kalibry je potřebný větší výkon než je dovoleno v Česku. Pro kalibr 5,5 mm je potřebný výkon od 25 J. A většina vzduchovek, které se prodávají u nás, toho nebudou moct dosáhnout ani po vylepšení a vložní silné pružiny. Kromě toho, diabolky velkých kalibrů jsou dražší, než v kalibru 4,5 mm a pro střílení na terč prostě nejsou užitečné, a ve vzduchovkách, slabších než 20-25 J nedovolí dosáhnout přijatelné přesnosti. Také je potřeba se předcházet koupi vzduchovky, vyrobené pro velký výkont, ale jsou oslabené pro prodej v Česku.

Některé z nich jsou oslabené ne pružinou, ale zmenšením průměru otvoru ve válci anebo provrtáním otvoru v pístu. Někdy zmenšuji tah pístu, výměnou na delší píst.

Koupě takové vzduchovky bez návratu původně stanovené výkonností je v lepším případě výhoz peněz. V horším případě vzduchovka ničí sebe sama.

Takže, znovu se vrátíme k prvnímu omylu:

Výkonnější vzduchovka je, jako pravidlo, těžší, delší, hůř se natahuje, více cuká a dělá větší hluk. Střílení z výkonnější vzduchovky vyžaduje víc zkušeností, a vliv jakékoliv chyby, na přesnost výstřelu, výrazně roste.

Přitom balistika malé diabolky kalibru 4,5 mm nedovolí výkonně střílet na dálku, bez závislostí na rychlostí diabolky. A ve vzdáleností 25-50 m, vzduchovky s výkonem 16-20 J (250-280 m/s  diabolkou 0,5g), jsou schopné splnit stejné úkoly, a při tom jsou lehčí a menší. A nejhlavnější je, že jsou přesnější.

A z toho plyne další, čtvrtý omyl:

„Chystám se na hon malé zvěře, střílet škůdce, proto potřebují nejvýkonnější vzduchovku, aby se zvířata nemučili, když vystřelím ze slabé vzduchovky“.

Není to tak. Při podobných uvažováních se vynechává to, že kalibr zůstává stejný. Malý průměr diabolky- průstřel, menší schopnost poražení, jinými slovy – “jehla“. Dokonce vzduchovka o 16 Joulech na vzdálenost 30-40 metru dovoluje prostřelit malé škůdce naskrz. Přidáváním výkonností se nezlepšuje schopnost usmrcení(poražení), jen zbytečná energie jde dál spolu s diabolkou. A tenká rána, při absencí poškození životně důležitých orgánu, nechává oběť napospas pomalému a mučivému umírání.  Střílení po siluetě, je pro úplně jinou zbraň. Kalibr 4,5 už míní střelbu jen do usmrcujících zón, bez ohledu na výkon vzduchovky.  I tady, čím je vzduchovka přesnější – tím je jednodušší zasáhnout cíl. A nejvýkonnější vzduchovky, jako pravidlo, se přesností neodlišují… Ale zas, jestli vzít vzduchovku o kalibru 5,5 mm ale výkonností jen 16 J, tak to vůbec nedá požadovaného výsledku, jelikož nebude ani přesnost ani schopnost průstřelu.

Omyl pátý:

„Vzduchovky s pevnou hlavni jsou přesnější než zalamovací…“

Ne, není to zdaleka vždy tak. Mnohé záleží na modelu a výrobce. Jsou i docela zvláštní vzduchovky. Například Hatsan série Torpedo, modely 100 a 150. Vzduchovky, u kterých je spodní nátah. Ve vnějším, nepohyblivém obalu, se nachází tenká pohyblivá hlaveň, která se posouvá dopředu, pro nabití. Takový systém má nevýhody obou systému zároveň. Existují nádherné zalamovací vzduchovky se skvělou přesností.

Omyl šestý:

„Plast ve zbraní je nepřijatelný. V minulosti všechno bylo železné a pořád to drží.“

Ne, není to vždy tak. Dokázané firmou Gamo. V konstrukci vzduchovek této firmy je mnoho modelů s velkým množstvím plastových dílu, a pořád jsou spolehlivější než jejích železné čínské kopie. Obsah plastu samozřejmě, pro někoho, není moc příjemný, ale nemá cenu to brát tak blízko k srdci.

Omyl sedmý:

„Čína nemůže udělat nic dobrého. Vše Čínské – špatné.“

Ne vždy správné. V Číně dělají hodně docela dobrých, ne drahých vzduchovek.  Například, skoro celá produkce firmy Crosman se dělá v Číně. Při malém rozpočtu, docela odůvodněnou se může stát koupě originální činy pod čínskou značkou za malou částku peněz. BAM, XTSG, QB, SAG, Xisico a další. Víceméně racionální bude koupě čínské produkce pod značkou Crosman. Ale není nutný přeplatek za zvučné nápisy typu: Hammerli, Browning, Ruger atd. Zvučné názvy, které nemají nic společného se známými firmami…

Omyl osmý:

„Čína – továrna světa. Teď tam dělají všechno, začínajíc od knoflíku, končíc počítači a vesmírnými loďmi. Všechny významní výrobci určitě potají dělají svou produkci v Číně, za účelem zisku. Proto se může v klidu brát čínu. Nebude horší a při tom je levnější.“

Není to vůbec správné. Mnohé firmy jsou hrdé na to, že jejích produkce se dělá zrovna v rodné zemi. Originální jsou evropské vzduchovky, samozřejmě, výrazně dražší. Ale při tom mají ověřenou ergonomii a stabilitou kvality.

Omyl devátý:

„České vzduchovky jsou slabé, na nic, a v plastu ošklivé.“

To není zcela tak, pokud nežádat po věcech to, k čemu nejsou přizpůsobené. Slavia 630, 631, jsou pro začáteční výcvik střelby. Ano, mají nevýhody: 13 mm drážky, ne nejpohodlnější spoušť. Slavia 634 má drážky 11 mm, ale ne hluboké, jsou problémy s upevněním železa v pažbě.

Ale vcelku to jsou dobré a spolehlivé vzduchovky vyrobené z opravdového železa na zbraně, pohodlný a přesný. Plast je kvalitní a vyžaduje méně péče. Jen nekupujte kalibr 5,5 mm – výkon jednoduše nestačí pro normální střelbu.

Přidejte k tomu dostupnost náhradních dílu a spotřebních materiálu. Vyjde cenově dostupná, vzduchovka začátečnického stupně, dobré kvality, po které je neustále poptávka, která střílí bez jakýchkoliv vylepšení hned po koupi.

Omyl desátý:

„Blbá vzduchovka, na co třicet tisíc, za tyto peníze si můžu koupit dvě brokovnice.  Proto koupím levnou činu/turka. Je to jedno z čeho střílet plechovky od piva na grilovačce….“

Není to zcela pravda. Pokud je vaším cílem zbarvit zážitky s přiopilými kamarády na výletě do přírody, tak Čína a Turecko jsou opravdu vaše nejlepší kamarády. Není líto to zničit a vyhodit 🙂 Důležité je se nezmrzačit.

Pokud je cílem střelba, o které je potřeba přemýšlet, hlavně střelba na terč, tak bude potřeba počítat s větším výdejem. Vzduchovky, které skoro bez přípravy jsou schopné vysoké přesností a stability výsledku, jsou opravdu drahý. A zdaleka ne vždy je možnost ušetřit vylepšením vzduchovky nižšího úrovně. Neutratite méně peněz, a výsledek není zaručen.

 Teď, když jsme se podívali na hlavní chyby nováčků, můžeme probrat samotné vzduchovky.

Takže, co představuje trh vzduchovek v naší době.

Vzduchovky jsou nejrozšířenější třídou. Vzduchovky sami o sobě spojují určitou jednoduchost konstrukce, spolehlivost a když se porovná, tak nejsou drahé.

Hranice cen podobných vzduchovek jsou velmi široké. V Česku, na rok 2016, to vypadá přibližně tak: od 1500-2000 Kč za činu B-1, B-2, do 20000 za Air-Arms.

Vzduchovky se mohou rozdělit jak cenově, tak i podle účelu použití.

Vzduchovky bývají:

-Dětské.

 Nemaji vysoký výkon, je potřeba menší úsilí nátahu, jsou lehké a malé.

Podobné vzduchovky má skoro každý výrobce. Paradoxně se Český favorit v této třídě, Slavia 618, už dávno nevyrábí. Lehká, přesná a dobrá spoušť a velmi jednoduché natahování. Nízká cena, takže moc nevadí, pokud to dětí zlničí. Plastová Gamo i nebezpečná Čína nebudou konkurenci.

Ale zároveň jsou to kvalitní dětské vzduchovky, které jsou udělaný ne hůř jak u dospělých. Takové jako Diana 21, 280. Weihrauch HW25, 30. Dětem se moc líbi Baikal MP 61.

Vzduchovky pro dospělé:

-Low cost.

 Levné vzduchovky, obvykle turecké nebo čínské výroby.

Ne vysoká cena a kvalita výroby. Dostatečný, vysoký výkon. Přesnost, jak to vyjde. Vyžadují vylepšení a odstranění továrních nedodělání, Typické představitelé:

Hatsan 55, 70, 80, 90, 1000, Striker.

-Crosman Quest/Phantom.

-Stoeger X10-20.

Docela dobrý výběr pro člověka, který jednou za týden střílí plechovky na chatě. Plinkové vzduchovky, které se hodí pro různá využití. Docela se hodí na stříleni škůdců. Víceméně přesná střelba na terč je nemožná.

Sem můžeme přidat i vzduchovky jako, Benjamin Trial NP, Hammerli Hunter Force 900, Ruger hawk a další. Zaplatíte výrazně víc, a dostanete stejnou low cost vzduchovku se všemi nedostatky. Opravdu se dají vylepšit a dosáhnout lepších výsledků.

-Vzduchovky střední úrovně.

 Srovnatelně ne moc drahé vzduchovky evropské výroby

Sem můžeme započítat i takové vzduchovky, jako

– Gamo Hunter 440/ Shadow/ CFX

– Norica Marvic Gold/ Massimo

– Cometa 300/400

 Konstrukci se moc neliší od předchozí skupiny, není čemu se divit, vzduchovky Gamo a Norica sloužili jako originály pro kopírování číny. Od předchozí skupiny se liší hlavně ergonomií a designem. Některé problémy s kvalitou jsou možné. Vzduchovky nejsou nejhorší, ale pořád tu je co vylepšovat. Některé z nich, jako například Gamo CFX, se hodí pro střelbu na terč, ukazujíc docela dobré seskupení. A po vylepšení se mohou srovnávat se vzduchovkami vysoké úrovně.

-Dobré, kvalitní vzduchovky začátečnické úrovně, nepotřebující vylepšení.

 V naší republice je nejpopulárnější vzduchovka této třídy je Slavia 634. Dále Slavia 630, 631. Sem můžeme napsat i, u nás se málo vyskytující, BSA XL a také Diana 31-34. – Docela hodně je tato třída představovaná firmou Weihrauch, modely HW35, 50, 57. Moc povedená a ne drahá vzduchovka Walther Terrus.

Vzduchovky této kategorie se určitě hodí pro jakékoliv účely. Vlastní ověřenou ergonomii, pohodlí a příjemnost použití. Není nutné si myslet, že jsou moc slabé pro cokoliv. To je ten stejný výkon, který stačí pro všechno. Příjemně tyto vzduchovky překvapí i pří střelbě na terč.

-Kvalitní vzduchovky pro sportovní koníček.

 V této třídě jsou vzduchovky se spodním nátahem i zalamovací. Vysoká kvalita výroby, správná ergonomie, dobrá spoušť, měkký, kontrolující se výstřel a dobrá přesnost. Často chybí mířidla. Vzduchovky této třídy obvykle mají energii od 16 do 21 J.

To je nejlepší ze všech vzduchovek.

Typické představitelé:

– Diana 46, 430.

– Weihrauch HW 77,95,97,98

– Air-Arms TX200, Pro-Sport

– Walther LGV/LGU

-Kvalitní vzduchovky vysokého výkonu, super magnum.

 K této třídě se mohou přiřadit vzduchovky s energii nad 25 J. Nejlépe se projevují v ráži 5,5.

Jelikož k této třídě přiřadíme vzduchovky známých výrobců, tak je možné tvrdit, že kromě vysokého výkonu, vzduchovky mají docela dobrou přesnost. I když, spravedlivé by bylo říct, že realizovat tu přesnost je výrazně těžší, než u vzduchovek třídy předchozí.

Typické představitelé:

– Diana 48, 52 , 54, 56, 460, 470, 350

– Weihrauch HW 80, 90

– S nadsázkou by se sem daly přiřadit Gamo Hunter 1250 a s hodně velkou nadsázkou nové Gamo s válcem 29×100 (Varmint Hunter HP,Whisper Fusion,Bull Whisper,Bull Whisper,MRA Hunting Showstopper Air Rifle,Socom 1100,Gamo Black Knight,Gamo Black Fusion,Gamo Black Bull). Ale ještě jednou podtrhnu – koupě takové vzduchovky je oprávněná jen v případě obnovení výkonu.

Levné super magnum.

 Spíš nejneužitečnější vzduchovky ze všech.

Často mají jenom jednu výhodu, vysoký výkon. I když na co, když se může realizovat jenom při chlubení se před kamarády, jak prostřelila prkno. Jako pravidlo taková vzduchovka buď přestává bavit a bude hnít na půdě, anebo se vymění na něco lepšího. Ze spravedlností si všimněte, že je o hodně lepší koupit jednoduše levnou vzduchovku střední třídy, takovou jak Hatsan 55-70, nebo Crosman Quest/Phantom, je levnější a mnohé výsledky jsou lepší.

Typické představitelé:

– Hatsan 125, 135, 155

– BAM22, tj. Benjamin Super Streak, tj. Stoeger X50

Také mají právo na existenci a dobře se hodí na prostřelení tlustých prken, železných kýblu, rozbíjení skleněných flašek a ničení betonových bloků.

Ale zase jen po obnovení výkonu. Proto se nedívejte na nepravdivá čísla o účtové rychlostí – všechny vzduchovky v Česku jsou oslabené na dovolené 16J, a ne vždy je možné zvýšit výkon jenom výměnou pružiny.  Navíc pružiny slibujicí 30J, 40J, 50J. To nejsou jenom vyhozené peníze, ale i zničená vzduchovka a možnost úrazu. Vždyť napnutí vzduchovky s takovou pružinou je velmi složité a v případě vyklouznutí je možné dostat hlavni po hlavě, a pokud jste se vyhli tak se hlaveň deformuje. A pokud záchyt pístu nevydrží tíhu, tak výstřeli.  Proto se nedívejte na napsanou rychlost – nemá nic společného se vzduchovkou, kterou dostanete.

 Popsat každou vzduchovku v jednom článku bohužel není možné. Ale není to nutné. Výběr vždy bude na Vás, žádný článek nikdy nebude moct říct, berte tamto, to je jistota. Nikdy nevěřte prodavačům, kteří říkají, že zrovna tato vzduchovka se Vám hodí nejvíc.

Nespěchejte, popřemýšlejte, co by jste chtěli z této vzduchovky vytěžit, jak ji budete používat.

Třeba potřebujete nějak zabít čas na chatě? V tom případě není smysl utrácet hodně peněz a hnát se za výkonem, podívejte se na produkci Crosman nebo Gamo.

Je potřeba levná a všežravá vzduchovka, kterou není potřeba rozebírat po koupi, která pří šetrností bude sloužit dlouhá léta, ve které jsou levné a dostupné náhradní díly? Slavia 634.

Chcete střílet na terč a vidět výsledek? Radší si našetřte peníze a kupte Weihrauch nebo Air-Arms. Trochu levnější, vyžaduje odstranění oleje před střílením, ale přesná a příjemná je Walther LGV.

Udělajíc takovou koupi budete střílet a trefovat se, a ne být nervózní a pilovat vzduchovku o víkendech.

Rádi pracujete se železem? Proč by ne, Hatsan nebo čína, Váš výběr.

Poslední dobu výrazně zlepšili kvalitu a bývají dobré modely. A pokud to chcete a jste toho schopni, je možné udělat nádhernou vzduchovku ze starších modelu Gamo. A dokonce z Hammerli je možné udělat dobrou zbraň. A pokud vložíte plynovou pružinu, tak vyjde dobrá vzduchovka na lov, kterou můžete držet napnutou bez strachu “zabítí“ pružinu.

Každopádně, pří výběru spoléhejte jenom na sebe. Přečtěte recenze, podívejte se na vzduchovky naživo. Nejlepší možnost, pokud se podaří podržet vzduchovku v rukou, v obchodě nebo střelnicí. A hlavně nebuďte nešťastní, pokud se zjistí, že první vzduchovka ne úplně odpovídá vaším očekáváním. Jsou to jen železné věci, které je možné a někdy i nutné měnit.

Podobné příspěvky

Napsat komentář