Nastavení vzduchovky a výběr diabolek

Zpravidla jsou dva parametry podle kterých se vzduchovka nastavuje: úsilí pružiny a váha pístu. Dělá se to takto. Chronografem změříme průměrnou rychlost (několik výstřelu). Potom rozšiřujeme sukni diabolky (je možné použit víčko od propisky) a znovu změříme průměrnou rychlost. Jsou dvě možnosti: rychlost diabolky s rozšířenou sukni bude vyšší anebo nižší.  

Pokud je rychlost výrazně vyšší (10m/s a víc) – pružina je moc silná. Je nutné uříznout závit pružiny a znovu změřit. Opakovat se to má do té doby, než se rychlost diabolky, s rozšířenou sukni, trochu sníží (přibližně na 5m/s).

Zpravidla rychlost obyčejné diabolky vyroste a výstřel bude mnohem měkčí a přesnější. Pokud je rychlost trochu vyšší, můžete vyzkoušet diabolky větší ráže. Například 4,52 nebo 4,53.  

Pokud je rychlost výrazně nižší – pružina je moc slabá.  Je nutné ji vyměnit na silnější a zopakovat test. Pokud je úsilí pružiny blízko optimálnímu je možné předpětí podložky.

 Optimální úsilí pružiny se nastavuje pro konkrétní váhu pístu, čím je píst těžší, tím míň optimální je úsilí pružiny a naopak. Zde je dobré si všimnout, že s těžkým pístem bude výsledek každopádně vyšší. Kvůli rovnějšímu pohybu těsnění pístu vzduchovka bude efektivněji používat energii pružiny. Ale moc těžký píst zpomali výstřel a přesnost se ztratí.

 Ve vzduchovkách s vloženou plynovou pružinou je nastavení možné pouze pokud má pružina odvzdušňovací ventil, i vy máte možnost regulace tlaku. Předpětí plynové pružiny podložkami a změny váhy pístu nedávají žádané výsledky.

 Jsou možná i jiná nastavení.

 Na výstřel má vliv tření. Proto je nutné mazat částí vzduchovky, které se o sebe dřou. Především pružinu a píst. Nejlépe grafitovým mazivem a v žádném případě nepoužívat silikon. Také mnohé záleží na kvalitě těsnění pístu. Kvalitní těsnění pístu slouží déle a lépe klouže. Jen si pamatujte: před těsněním pístu a na něm nesmí být žádné mazivo.  K tomu aby bylo lehčí vložit píst do pouzdra je možné namazat trochu obyčejného motorového oleje na okraje těsnění pístu.

 Mrtvý objem – nepoužitý objem vzduchu. Zůstává v drážkách těsnění pístu, v otvoru v pouzdře a před diabolkou vloženou do hlavně. Čím miň, tím líp. Není vždy možná výměna doma.

Úsilí nutné pro začátel pohybu diabolky.

Čím vyšší úsilí, tím potřebujeme těžší píst a silnější pružinu. Pokud je úsilí nedostatečné, diabolka se začíná pohybovat při menším tlaku, využití energie pružiny je méně efektivní. Zpravidla se vybírá ráží, váhou a měkkostí diabolek. Ale někdy je možné předělat otvor pro nabití vzduchovky.

 Průměr otvoru ve válci. Správný průměr je kolem 3mm. Někdy se vzduchovky, které jsou zpočátku vypočítané pro větší výkon, oslabují zmenšením průměru otvoru v pouzdře bez oslabování pružiny. Následky jsou katastrofické: záhyb pružiny po 10-20 výstřelech. Výsledkem je tření pístu o stěny pouzdra. Dále zlomení pružiny a nerovností na pístu ve válci. To jde dobře cítit a slyšet při natahování. Proto je nejlepší hned vrátit vzduchovce energii anebo kupovat vzduchovku s menší energii.

Správný výběr těchto parametrů daruje vzduchovce dlouhou životnost a umožní Vám si užívat výkon jemnost, a přesnost výstřelu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář