Walther Terrus

Významná firma  Carl Walther GmbH Sportwaffen se v roce 2012 rozhodla obrodit jednu z nejlepších pružinových vzduchovek – Walther LGV. Vzduchovka je ideální pro sport a hobby a je silnou konkurenci firmám jako Air Arms a Weihrauch. Ale pro začátečníky je moc drahá.

Walther využila úspěchu LGV a představila ještě jednu vzduchovku – Terrus. Podíváme se, co to je za vzduchovku, čím se liší od LGV a proč je levnější.

Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus WS

Všechny technické vlastností můžeme zjistit na stránkách výrobce, a my se podíváme, co je tam uvnitř.

Šestihranným klíčem odšroubujeme 2 šrouby vepředu a 2 zezadu vedle spouště. Vyndáme železo z pažby.

Plastová pažba je moc dobrá. Železo sedí pevně. Žádné námitky k plastu nejsou.

Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus

Podíváme se na železo.

Walther Terrus

Také Vám to něco připomíná?

To je starý dobrý systém Gamo, který přišel ke Gamu od BSA. Přesně dle takového systému byl vyroben BSA Meteor MK6, který se přeměnil do Gamo Hunter 440. Vzduchovka je tak dobrá, že ji zkopírovaly mnohé firmy. Hlavně je znám BAM19 neboli Crosman Phantom/ Quest/ Optimus/ Nitro Venom / Remington Vantage / Perfecta 55 /Hammerli 550 a další. Dle stejného schématu s malými změnami byly udělány Hatsan Striker, Remington Genesis a NPSS, Benjamin Trail NP 1500 a mnoho jiných vzduchovek.

Vcelku na tom není nic špatného. Konstrukce je úspěšná, proč toho nevyužit?

Tak i do Terrus se, bez jakékoliv úpravy, dala napínací páka od BAM19. Moc dobře jsou vidět typické znaky.

Walther Terrus
Walther Terrus

Vyndáme zadní kolik, spoušť s vodítkem pružiny, samotnou pružinu a píst. Píst je delší než má Gamo díky jiné konstrukce spouště, ale těsnění pístu jsou stejný.

Pružina pevně sedí na vodítku. Průměr pružiny je 18mm – je těžké najít náhradu. Ale může se vložit plynová pružina.

Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus

Ale jsou rozdíly mezi Terrus a Gamo. Především je to nádherná hlaveň Lothar Walther. Rovné žlábky, správný úkos. Na hlavni je závit 1/2 UNF pro soundmoderator.

Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus

Šroub hlavně je stejný jako u Weihrauch. Z jedné strany je šroub a z druhé matice. Prvně se odšroubuje matice a potom šroub.

Záskočka je tlustá a má tupý úhel pro otevíráni a ostrý úhel pro zavíráni. Hlaveň se zavírá lehce a měkce. Pro otevření je potřebné podstatné úsilí. Podle mne dokonce přebytečné. Všechno je pevně smontované.

Walther Terrus
Walther Terrus

Mechanismus spouště se také liší od Gamo. Dostala svůj název – XT a je to změněná spoušť na základě klasické BSA. Stejná spoušť je u Slavia 630/1/4 a u Theoben. Spoušť je hladká a rovná, ale nastavit jde pouze délku 1. stopně spouště. Háček spouště je plastový.

Walther Terrus
Walther Terrus

Zkontroloval jsem těsnění pístu a pro jistotu jej vyměnil. 

Walther Terrus
Walther Terrus

Vložil jsem a nastavil plynovou pružinu. Mimochodem v pístu je prohloubenina pro vložení plynové pružiny a možná se brzy objeví Nitro Terrus. Ale stejně jsem to vložil tyči dozadu.

Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus
Walther Terrus

Začal jsem střílet – na terči se objevily nepochopitelné výjimky. Zkontroloval pomoci chronografu. Několik výstřelů 270 a najednou kleslo na 250. Obvykle u Hammerli, Gamo, Hatsan hned měním těsnění hlavně, ale vzdyť tohle je Walther! Zjistilo se, že tam je obyčejný O-kroužek 8×2,5. Měl jsem zrovna hotové těsnění, stejného rozměru, pro Crosman. Pasuje perfektně.

Walther Terrus
Walther Terrus

Skoky rychlostí skončili a vzduchovka začala střílet přesně. Vyšel z toho suchý krátký výstřel, předvídatelná spoušť, pohodlná pažba, dobrá hlaveň – to všechno umožňuje užívat si přesnou trefu.

Ze začátku střílela JSB Exact 230m/s, ale po tuningu 264m/s – bez ztráty přesnosti.

Vcelku dojem je pozitivní. Konstruktéři Walther se nestyděli vzít známé schéma, jako základ, a předělat, z toho udělali jednoduchou a dobrou vzduchovku. Design plastové pažby je neobvyklý, ale pohodlný.

Umarex samozřejmě ušetřili, kde mohli, ale ani to by nezkazilo dojem kdyby ne cena. Podle mne je moc vysoká. Jako konkurence mne hned napadá BSA XL Tactical – stejná spoušť, s možností nastavení, přibližně stejný výkon, ale kratší a má integrovaný soundmoderator.

Zájemcům, vlastnit vzduchovku ve dřevěné pažbě, můžu doporučit nekupovat Walther Terrus WS, jelikož to je 100% čínská pažba. Je lepší najit Walther Classus WS – to je Terrus v pažbě od Minelli.

Walther Classus WS

Podobné příspěvky

Napsat komentář