Proč jsou silné pružiny nebezpečné

Velmi často se v prodeji setkáváme s pružinami do vzduchovek, které slibuji zvýšení výkonu. Někteří nešťastní prodejci jim přisuzuji jednoduše nemožné vlastností. Nejrozšířenější je Hatsan. Ale jsou i pro Weihrauch 97 a VZ 47. Jde o obyčejné, ale i plynové pružiny. Prodejci v reklamě slibuji výkon až 50J.

 Tyto čísla jsou velmi lákavá a mnozí si myslí, že vložením silnější pružiny se dá dosáhnout vyšší výkon.

Bohužel jednoduché měření rychlosti diabolky ukazuje opačné výsledky. Při překročení určité hranice síly pružiny se rychlost diabolky snižuje. Jak to ověřit je napsáno zde.

 Napnutím vzduchovky se pružina stlačí a získává potenciální energii. Při výstřelu se část potenciální energie stlačené pružiny, prostřednictvím silně stlačeného a rozehřátého vzduchu, přemění na energii kinetickou.

Kolik energie bude změněno, záleží na objemu válce, tj. na průměru a tahu pístu. To znamená, že potenciál vzduchovky nezávisí na síle pružiny, ale na jejích geometrických výsledcích.

 Když se ve válci nemůže přeměnit všechna energie pružiny, tak kam mizí? Z toho vyplývá zákon zachování energie, který říká, že energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie. Když se část energie nepřeměnila na kinetickou energii diabolky, tak prostě šla na rozbití vzduchovky. Při výstřelu píst udeří obrovskou silou po dnu válce jako kladivo. Vzduchovka je při tom vystavená přetížení.

 Zpravidla to jde skvěle cítit, suchá a nepříjemná spoušť. Často jde nesprávný výstřel cítit doslova jedním prstem, pamatujte si, když spoušť udeří do prstu ve chvíli výstřelu, tak se zastavte a zamyslete se, nesmí to tak být.

  Také to může být opotřebovanými těsněními. Při vložení zbytečně silné pružiny jsou i další nebezpečí.

Záchyt pístu a zadní část pístu se také rychle opotřebuji, což může způsobit nečekaný výstřel.

Jsou i jiné věcí, které můžou být nebezpečné pro Vás i okolí. Při natahování se silnou pružinou se může ohnout natahovací páka. Stává se to i u některých čínských vzduchovek s obyčejnou pružinou.

 Je také nebezpečí uklouznutí ruky při natahování vzduchovky se silnou pružinou.

V takovém případě se může deformovat nejen hlaveň ale i rohy válce.

 Používáním moc silných pružin a špatných těsnění je vystavená nebezpečí nejen vzduchovka ale i optika.

Velké oboustranní rány moc rychle ničí i nejpevnější optiku.

 Ale nic z toho se nestane když budete používat správně fungující vzduchovku se správně nastavenou pružinou.

Tiché tlesknutí, lehká zpětná ráže a diabolka letí přímo do cíle maximální rychlostí.

 Je lepší se 10 krát trefit do středu olympijského terče se vzduchovkou 7,5J, ze vzdálenosti 10m, než jednou ze sta výstřelů se náhodně trefit do vědra ze 100m.

Doufám, se mi povedlo Vás přesvědčit nebo alespoň jste se zamysleli.

Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky
Silná pružina do vzduchovky

Podobné příspěvky

Napsat komentář